Ankara Türk-İş Blokları yıkılacak mı?

22.03.2017 19:30:56 tarihinde eklendi, 785 kez okundu
Dönemsel mimari çizgileri ve Avrupai mahalle havasıyla 1960 ve 1970’lerin örnek toplu konut projelerinden biri olarak gösterilen Ankara Türk-İş Blokları’nın tamamen ortadan kaldırılıp kentsel dönüşüme geçip geçmeyeceği tartışılıyor.

-TİRYAKİ, TÜRK-İŞ’LİLERLE BULUŞTU-

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Altınpark Mahallesi sakinlerinin daveti üzerine bir toplantı yaptı. Seyfi Demirsoy Kadın Eğitim Kültür Merkezi’nde yaklaşık 200 kişiye seslenen Başkan Tiryaki, Türk – İş Blokları’nın son durumu hakkında konuştu. Başkan Tiryaki, 34 hektarda 13 ada 281 blok ve 2566 daireyi kapsayan bu bölge için “Kentsel dönüşüm bir fırsattır” dedi.

-“PROJE DURMASAYDI HERKES YENİ EVİNDE OTURUYORDU”-

Altındağ Belediyesi’nin yaptığı başvuru üzerine bölgenin 2013 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından riskli alan ilan edildiğini hatırlatan Başkan Tiryaki, halkın isteği dışında tek bir yıkım yapmadıklarının altını çizdi. Başkan Tiryaki, daha sonra Altındağ Belediyesi’nin bölgenin yeniden yapılaşması için imar planları hazırladığını mahalle sakinlerine aktardı. Hazırlanan imar planlarına bölge halkının bir kısmı tarafından itiraz edildiğine dikkat çeken Başkan Tiryaki, bu sebeple projenin yaklaşık dört yıl durduğunu söyledi. Başkan Tiryaki, vatandaşların daha rahat yaşam alanlarına kavuşması için çalıştıklarını vurguladı ve “Eğer bu proje bazılarının itirazı sebebiyle durmasaydı, herkes yeni evine çoktan kavuşmuştu” dedi.

-MAHALLELİ: YENİDEN HAREKETE GEÇELİM-

Altındağ’daki değişimin bölge halkı tarafından dikkatle izlendiğini ifade eden Başkan Tiryaki, projeye olan itirazların giderek azaldığını söyledi. Başkan Tiryaki, özellikle Gültepe’de biten TOKİ Konutları’nın, Ali Ersoy Mahallesi’ndeki yüksek katlı binaların, Çalışkanlar’da yeni başlayan inşaatların, itirazların azalmasında etkili olduğunu savundu.

Türk – İş Blokları’nın Ankara’nın göbeğinde yer aldığını dile getiren Başkan Tiryaki, bu bölgeye yapılacak evlerin çok değerli olacağını kaydetti. Başkan Tiryaki, konuyla ilgili olarak sokak dedikodularına asla kulak asılmamasını istedi. Mahalle sakinleri ise bölgede yeniden harekete geçilmesi için Başkan Tiryaki’ye yoğun talepte bulundu. Projeye devam edilmesini isteyen mahalle sakinleri, Başkan Tiryaki’ye sonuna kadar güvendiklerini belirtti.

1960 ve 70’lerin tipik mimari özelliklerine sahip oluşu dolayısıyla Ankara kenti için bir şehircilik değeri de taşıyan Türk-İş Bloklarının tamamen mi ortadan kaldırılacağı ve dönem mimarisinin korunup korunmayacağı tartışılıyor.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS