Bakan Özhaseki’den kentsel dönüşüm vurgusu

05.04.2017 23:01:37 tarihinde eklendi, 424 kez okundu
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye’de 7.5 milyon civarında dönüşmesi gereken bina, bağımsız birim olduğu bilgisini paylaşarak, "Bunların bir an önce dönüşmesi gerekiyor.

Yoksa deprem gelir dönüştürür, altında kalırız. A partili B partili demez deprem; falan ırktan falan mezhepten demez, alır hepimizi götürür, böyle büyük bir felaket bizi bekliyor" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İzmir’deki temasları kapsamında bir restoranda, inşaat sektörü temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve muhtarlarla bir araya geldi. Özhaseki, bugün Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla bin 500 konutun temelini atacaklarını, özel sektörün de içerisinde olduğu 10 bin konutluk bir dönüşüme başlayacaklarını ifade etti. Bakan Özhaseki, deprem kuşağında bulunulmasına rağmen, sağlıksız ve kimliksiz binaların olduğunu dile getirerek, Türkiye’de 7.5 milyon civarında dönüşmesi gereken bina, bağımsız birim olduğu bilgisini paylaştı. Özhaseki, "Bunların bir an önce dönüşmesi gerekiyor. Yoksa deprem gelir dönüştürür, altında kalırız. A partili, B partili demez deprem, falan ırktan falan mezhepten demez, alır hepimizi götürür, böyle büyük bir felaket bizi bekliyor. 6306 sayılı yasa çıkmış ama şu ana kadar dönüştürebildiğimiz bağımsız birim sayısı 960 bin civarında, eğer 5-6 yıl içerisinde senede 150, 160 bin konut değiştirebildik ve dönüştürebildikse bu çok başarılı saymayız kendimizi. Şimdi şehircilik şurasını topladık orada ciddi bir başlık kentsel dönüşüm, büyük ihtimalle nisandan sonra mayıs aylarında kentsel dönüşümle ilgili ciddi yasalar geliyor, teşvik edici, hızlandırıcı ve doğru şekilde yapılmasını sağlayan yasalar. Şu ana kadar gördüğümüz hataları, aksaklıkları gideren yasalar. Mutlaka her yasanın bir hatası olur ama biz olmasın diye gayret ediyoruz, şuradan çıkacak sonuçlarda bizim için ölçü olacak" şeklinde konuştu.

"Sınır ötesine biz başkası için gitmedik, biz kendimiz için gittik"

Bakan Mehmet Özhaseki, Türkiye’nin zor günlerden geçtiğini, başka hiçbir devletin başında bu kadar terör örgütünün bulunmadığını söyledi. Özhaseki, "Şimdi oralarda PKK bitti, çukurlara gömüldü, şehirler temizlendi, ben teröristlerin yaktığı, yıktığı evleri yapmak için oraya gidiyorum. Binlerce ev yapıyoruz. Şimdi önemli olan devletin o kudretli elini o teröristlere vurmasıydı, katillere vurmasıydı ama vatandaşın da yarasını sarmasıydı. Şimdi yarasını sarıyoruz. Çünkü adamlara ’evinden çık biz teröristle savaşacağız’ demişiz. Çıkmışlar, evleri yıkılmış, hepsini tahrip etmişler o garibanın evini yapmak bize düşer, devlet olarak bizim işimiz o. Şimdi onu yapıyoruz, köyler temizlendi, dağlar temizlendi. Sınır ötesinde hamdolsun temizlik hareketi bitti. Bakın bir tane bile bomba düşmez hale geldi. Sınır ötesine biz başkası için gitmedik, biz kendimiz için gittik. Bu kadar sert bir tavır 40 yıldır, Cumhuriyet tarihi boyunca yapılmamıştı bunlara" diye konuştu.

Fetullahçı Terör Örgütüne (FETÖ) ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Özhaseki, FETÖ’nün gerçek yüzünü bir gecede gösterdiğini ve kurt adama dönüştüğünü söyledi. FETÖ, PKK ve DEAŞ’ın sahiplerinin aynı olduğunu, sırayla terör saldırılarını gerçekleştirdiklerini ifade eden Özhaseki, Türkiye’nin iradesi karşısında bu kişileri kullananların paçavra gibi atacağını vurgulayarak, bu coğrafyada hür şekilde yaşamak isteyen Türkiye’nin güçlü olması gerektiğini belirtti.

Özhaseki, 16 Nisan’da sandığa giden herkesin çok iyi düşünmesini isteyerek, "Ben ümitliyim bu işten. Yüksek oranda ’evet’ çıkar, Türkiye’nin önü açılır, yatırımlar artar, Türkiye büyür, yurt dışından güven gelir. Bizim bu coğrafyada da güçlü olmamız lazım" ifadelerini kullandı.

 


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS