Engelsiz üniversite için harekete geçtiler

09.06.2017 23:33:45 tarihinde eklendi, 448 kez okundu
DENİZLİ Pamukkale Üniversitesi´nde Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayşe Özdemir koordinatörlüğünde ´Bariyersiz Üniversite Yaşamı İçin El Ele Projesi´ hayata geçirildi.

Projeyle engelli üniversite öğrencilerinin kampüste yaşadıkları sorunların ve engellerin belirlenerek giderilmesi hedefleniyor.

Pamukkale Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayşe Özdemir koordinatörlüğünde hayata geçirilecek projeyle fiziksel engelli üniversite öğrencilerinin kampus alanını kullanım biçimleri ve engelsiz fiziksel niteliklerin ortaya konulması, engellilerin kendilerini ilgilendiren konularda söz ve karar sahibi olacakları platformlar yaratılması ve toplumun doğru bilgilendirilmesi ve toplumda farkındalık oluşturulması amaçlanıyor.

Proje ekibinde Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü öğrencisi Şeyma Öztürk, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğrencileri Ecenur Sarıca, Halil İbrahim Akalın ve İsa Karataş, Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencisi Buğse Tozak, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Bando Okulları Komutanlığı mezunu Kaan Kirdi ve İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencisi Necati Çomuk görev aldı.

Proje kapsamında ilk olarak tekerlekli ve akülü tekerlekli sandalye kullanan kişilerin gözünden üniversite yaşamı uygulaması gerçekleştirildi. Uygulamayla  tekerlekli sandalye kullanan üniversite öğrencilerinin kampusu kullanım biçimleri ve karşılaştıkları sorunlar ekip tarafından gözlemlendi. Uygulamayla kampus içerisinde belirlenen üç farklı güzergahta üniversite yönetim kadrosu, idari ve akademik personel ile üniversite ve lise öğrencilerinin de katılımıyla  tekerlekli sandalye deneyimi gerçekleştirildi.

Ayrıca, projeye katılanların engelli yaşama bakış açılarının ortaya konulması ve bilinç düzeylerinin belirlenmesi için deneyim öncesi ve sonrası iki anket uygulandı. Uygulanan anketin sonuçları projenin son ayağında yapılacak olan bilimsel toplantıda ele alınacağı bildirildi. Yapılan uygulamada proje ekibi tarafından çekilen video kayıtları proje sonunda kısa film olarak sunulacağı kaydedildi. Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Özdemir, projeyi engelli bireylerin üniversitede yaşamlarını daha kolaylaştırıcı hale getirmek için hayata geçirdiklerini söyledi.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS