“Kendin yık kendin yap” modeli nasıl çalışıyor

10.06.2017 19:30:39 tarihinde eklendi, 525 kez okundu
Kentsel Dönüşüm Yasası’nın 2012 yılında çıktığı ilk günden itibaren binaların yeniden yapılması konusunda genellikle kat karşılığı inşaat modeli tercih edildi.

Son dönemde piyasalardaki durgunluk ve stokların artması nedeniyle müteahhitler kat karşılığı inşaat yapmak konusunda temkinli davranıyor. Finansal sorunlar yaşayan çok sayıda müteahhidin inşaatları tamamlayamaması, bazılarının işi yarım bırakıp kaçması evini yenilemek isteyen vatandaşları tereddütte bırakıyor. Kat karşılığı işlerde tek taraflı fesih olmaması ve kaçan müteahhidin yerine yenisiyle anlaşmak için uzun yıllara yayılan yargılama sonucunun beklenmesi kat maliklerinin çekimser davranmasına neden oluyor.

ESER SÖZLEŞMESİ

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, bu durumda olan vatandaşların, evlerinde hiçbir metrekare kaybına uğramadan ve müteahhittin batması ya da kaçması gibi risklerle uğraşmadan evlerini yenileyebileceğini söylüyor. “Eser Sözleşmesi” adını taşıyan modeli anlatan Ali Güvenç Kiraz, “Müteahhit arsa sahiplerinden maliyet ve kar alıyor ve herhangi bir kat karşılığı işi yapmadığı için de bitirmesi karşılığında bu bedellere hak kazanıyor. Eğer bir ödeme güçlüğüne girerse veya batar-kaçarsa da malikler hemen sözleşmelerini tek taraflı herhangi bir mahkemeden fesh etme yolunu denemeden fesh edebiliyorlar. Bu durumda fesih halinde yeni bir müteahhitle inşaatı devam ettirmek için sözleşme imzalayabiliyorlar” dedi.

KREDİ FAİZ DESTEĞİ

25 Şubat 2017 tarihinde yayınlanan Dönüşüm Projeleri Özel Hesabı Yönetmeliği ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın binalarını bizzat kendileri yenilemek isteyenlere kredi verme aşamasına geçtiğini hatırlatan Kiraz, “Bu model ile kendin yık kendin yap modelinin artık tüm kentsel dönüşüm projelerinde ciddi bir ivme kazanacağını göreceğiz” değerlendirmesini yaptı. Yeni kredi desteğiyle bankaların devreden çıkarıldığına dikkat çeken Kiraz, “Bankaların dönüşüm için verdikleri kredi faiz desteğinde var olan limit ve faiz indirimi konusu burada herhangi bir limiti uygulanmaksızın verilecek. Binasını yenilemek isteyenler bakanlığa verilecek teminat karşılığında ve onun kabulüne bağlı sınırsız bir borçlanma imkanına kavuşmuş oldu” diye konuştu.

SİSTEM NASIL İŞLİYOR

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Kiraz sistemin işleyişini şöyle anlattı:
“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı konut veya iş yerini yaptırmak isteyenlere
özel hesaptan kredi verecek. Kredi almak isteyenler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüklerine başvuracak. Kredi onaylandığında kredinin teminatı olarak ipotek tesis edilecek. Bakanlık mevcut ipotek değerinin düşük kalması halinde bu değerin arttırılmasını kredi kullanandan talep edebilecek. 30 gün içinde arttırılmayan teminat halinde borcun tamamı muaccel olacak.
“Onaylanan kredinin yüzde 25’i hemen geri kalan yüzde 75 ise 3 eşit taksitte konut
veya iş yerini kendisi yenilemek isteyen hak sahiplerine ödenecek. Yine binalarını yapmak dışında da yıkmak isteyenler için de kredi verilebilecek. Buna göre yapı yaklaşık maliyet bedelinin yüzde 1’i oranında yıkım kredisi alınabilecek. Kredi onaylanıp hesaba aktarıldıktan sonra 1 ay içinde bina yıkılmalı ve enkazın kaldırıldığı bilgisi bakanlığa bildirilecek.

GERİ ÖDEME NASIL YAPILACAK?

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, kentsel dönüşüm kredisi borçlarının geri ödemelerinin şu şekilde olacağını söyledi

1) 100 metrekareye kadar olan konutlar için 120 aya,
2) 101-150 metrekare konutlar için 84 aya,
3) 150 metrekareden büyük konutlar için 60 aya,
4) 50 metrekareye kadar olan iş yerleri için 48 aya,
5) 50 metrekareden büyük iş yerleri için 36 aya, kadar kredi borçları için taksitlendirilme yapılabilecek. Kredinin erken ödenmesi halinde özel indirimler yapılacak.

SİGORTA ŞARTI VAR

Kredi kullanılarak edinilen konut veya iş yerinin bir başkası tarafından devir veya satın alınabilmesi için kredi borcunun kapatılması gerecek.
Konut ve iş yerleri inşaatları için inşaatların devamı süresince tüm riskleri
içeren inşaat sigortası yaptırılacak.
İnşaat, konut veya iş yerine dönüştükten sonra kredi borcu süresince zorunlu deprem sigortası ile tüm riskleri içeren konut/işyeri sigortası yaptırılması zorunlu.
Yıkım krediler için de üçüncü kişilere karşı gelebilecek zararlara karşı mali mesuliyet sigortası yaptırılacak.
Kredi kullananların tamamı kredi ödemesinin sonuna kadar hayat sigortası yaptıracaklar. Tüm sigortalarda Bakanlık rehin alacaklısı olarak belirtilecek.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS