“Kentsel dönüşüm yönetmelikle durabilir”

18.06.2017 20:28:12 tarihinde eklendi, 607 kez okundu
TOBB Türkiye İnşaat Müteahhitleri Meclis Başkanı ve İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, inşaat sezonunun açıldığı dönemde demir fiyatlarından sonra imar yönetmeliği sorununun ortaya çıktığını belirterek, yeni yönetmeliğin yıl sonuna kadar ertelenmesini istedi.

Tellioğlu, yaptığı açıklamada, inşaat sektörünün hareketlenmesini beklerken, sürekli sorunlarla karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Demir krizinden sonra, Planlı Tip İmar Yönetmeliği ile sektörün adeta krize sürüklendiğini belirten Tellioğlu, “Düzenleme, kentsel dönüşümü durduracak. Dönüşümde yeni imar artışları olmadığından müteahhit ile vatandaş biraz para ile kottan ve dublekslerden çıkan payları müteahhitlere vererek, binaları kentsel dönüşüm adı altında yenileyebiliyordu. Şimdi ise yıkılan binaların aynı inşaat hakkı olmayacak” dedi.

Tellioğlu, dublekslerde kullanılan metrekarelerin, inşaatın ana metrekaresinden düşeceği için inşaat alanının küçüleceğinin altını çizdi. Tahir Tellioğlu ‘Kentsel dönüşüm yönetmelikle durabilir’

SEKTÖR YORULDU

İnşaat sektörünün istihdama olan katkısına değinen Tellioğlu, yeni yönetmeliğe geçişin bu süreci baltalayacağını savundu. Tellioğlu, imar yönetmeliğindeki geçişlerin sektörün durağan olduğu kış aylarında yapılması gerektiğini ifade ederek, “Talebimiz, konunun tekrar gözden geçirilmesi ve yeniden düzenlemesidir. Yetişmiyorsa da en azından son bir kez 2017 yıl sonuna kadar uzatılmasını bekliyoruz” dedi.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS