Engelli çocuklar için özel yapı

09.07.2017 19:44:38 tarihinde eklendi, 422 kez okundu
Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi 4.sınıf öğrencileri, mimaride yeni yapı tarzları geliştirmek için bilgisayar ile hesaplamalı tasarım yöntemlerini kullanarak sanal ortamda hazırladıkları asimetrik kabuk yapının gerçekteki uygulamasını,

Ege Üniversitesi Engelli Çocuklar Rehabilitasyon Merkezi’nin bahçesinde gerçekleştirdi. Üniversiteli gençlerin gaz beton kullanarak 10 günde hayata geçirdiği yapı, merkezdeki öğrenciler tarafından oyun alanı olarak kullanılacak.

Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Seçkin Kutucu ve Esra Cevizci’nin yürütücülüğünü üstlendiği atölye çalışmasında sınıf öğrencileri, bilgisayar ile hesaplamalı tasarım yöntemini kullanarak hazırladıkları kabuk yapıyı, taşıyıcılık ile biçim ilişkisini optimize edildiği algoritma yazılımı ile sanal ortamda tasarladı.

Önce bilgisayarda, sonra bahçede

Çalışmalarının, Yaşar Üniversitesi tarafından Bilimsel Araştırma Projesi kapsamında da desteklendiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Kutucu, “Mimari tasarımlarda yeni yaklaşımların ortaya çıkması uzun süreler almıştır. Bilgisayarla hesaplamalı tasarım yöntemi sayesinde, yapıların biçimleri ile ilgili karar verirken taşıyıcılık gibi performansa dayalı diğer özellikleri, mühendislik hesapları gibi, işin içine dahil ederek birer veri olarak ele alınabilirken kısa sürede alternatifler de oluşturulabiliyor. Algoritmalar yazarak, mimarlar, binaların performans özelliklerinden ödün vermeden daha serbest biçimlerde tasarım yapabilme ayrıcalığına sahip oluyor. Biz de öğrencilerimiz ile birlikte gaz beton blokları kullanarak oldukça sıra dışı biçime sahip asimetrik bir kabuğun önce tasarımını daha sonrasında da uygulamasını gerçekleştirdik” dedi.

Oyun alanı olacak

Öğretim Görevlisi Mauricio Gabriel Morales Beltran, Araştırma Görevlisi Berk Ekici’nin proje danışmanı olarak katkı sağladığı atölye çalışmasına, öğrenciler Çağan Demir, Eda Gürağaç, Elif Gültekin, Fatma Yalçın, Nur Gizem Aygün, Sezgi Yalçınkaya, Yeşim Keskinel, Övgü Kılıç, Gözde Çoban, Göksenin Güleç, Tuğbahan Akıncı, Çilen Zengin, Merve Koral, Ecem Kartalcan, Merve Durgut, Aslı Çalışkan katıldı. 10 gün süren çalışma sonunda elde edilen yapı, Ege Üniversitesi Engelli Çocuklar Rehabilitasyon Merkezi’nin bahçesinde, merkezdeki çocukların oyun alanı olarak değerlendirilecek.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS