Demirin zammına karşı iş bırakma eylemine gidiyorlar

19.08.2017 18:01:18 tarihinde eklendi, 426 kez okundu
Artan demir fiyatlarına tepki olarak, merkezi Ankara’da bulunan İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu yeniden paydos çağrısına hazırlanıyor.

Eyleme İzmir’den de destek gelirken, İnşaat Mühendisi Necip Nasır, demirdeki yaklaşık yüzde 35’lik fiyat zammın kabul edilemez olduğunu ve haksız artışın inşaat maliyetleri ve aynı zamanda tüketiciye de yansıyacağına dikkat çekti.

Türkiye’deki deprem gerçeğinin ve ülke genelinde yüzde 65’e yakın kentsel dönüşüm zorunluluğunun kabul edilmesi gerektiğini kaydeden Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı, Konfederasyon Başkan Yardımcısı ve İnşaat Mühendisi Necip Nasır, inşaat demirine yapılan zammı eleştirdi. Nasır, zamlara karşı çıkarak, "Bu konuda hükümetimizin her türlü ön açıcı çabayı gösterdiği bir süreçte, demir üreticileri ve satıcılarının, inşaatın ana malzemelerinden olan inşaat demirine, gerçeğe uygun hiçbir gerekçe göstermeden yaptıkları zamları kesinlikle kabul etmiyoruz” dedi.

Demirin tonu 2 bin 500 TL’yi aştı

Demirin fiyatlarıyla ilgili bilgi aktaran Necip Nasır, demirin tonunun 2 bin 500 TL’yi aştığına dikkat çekti. Necip Nasır, “Türkiye demir üretiminde dünyada ilk 5’te yer alıyor. Bölgemizde yaşananlarla ülkemizin siyasi ve ekonomik olarak yaşadığı bu önemli süreçte demir üreticilerinin de serbest piyasa ekonomisi içinde daha duyarlı ve gerektiği şeklinde ticaret yapmalarının bir vatandaşlık görevi olduğunu unutmamaları gerekiyor” diye konuştu.

Son çare iş bırakma çağrısı yapacaklar

Sorunu yakından takip eden, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’den demirdeki ithalat vergisinin düşürmesiyle başlattığı bu çok önemli adımda daha kalıcı sonuçlar oluşturacak çözümler noktasında destek beklediklerini belirten Nasır, çözüm bulunamazsa, son çare olarak, 5 federasyon ve 120 bin üyesi olan İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu olarak iş bırakma çağrısı yapacaklarını sözlerine ekledi.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS