İzmir´in kalbindeki değerli araziler için jet hızıyla dev satış!

20.08.2017 13:23:40 tarihinde eklendi, 434 kez okundu
Çevre ve Şehircilik Bakanlığının İzmir’in merkezindeki Tariş ve TCDD´ye ait alanları kapsayan arazinin yarısını konut ve ticaret-turizm alanına çevirmesinin ardından, satış için jet hızıyla bir adım atıldı. Emlak GYO’ya devrolan dev arazinin 127 dönümlük bölümünde iki etap halinde ihale yapılacak. İhale tarihleri belli oldu.

"İzmir’in kalbi" denilebilecel bir noktada bulunan, Alsancak liman arkası bölgede kalan Tariş ve TCDD’ye ait arazileri kapsayan dev arazi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yeniden planlama yapmasının ardından jet bir satışa imza atılıyor.

Ege'de Son Söz'den Ender Aldanmaz'ın haberine göre, Emlak GYO’ya devredilen arazi ile ilgili olarak iki etap halinde ihaleye çıkılması kararlaştırıldı. İhale tarihleri belli oldu.

NE OLMUŞTU?

İlk olarak, mülkiyeti Tariş İncir Tarım Satış Kooperatifleri Birliği, Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği, Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifleri Birliği ile Tariş Yemta Yem Hayvancılık San. ve Tic. A.Ş’ye ait araziler Emlak Konut GYO A.Ş’ye devredilidi.

YARISI KONUT, TİCARET-TURİZM ALANI!

İzmir Büyükşehir Belediyesinin arazilerin birleştirilmesine yönelik itirazı ve sonrasında açtığı dava neticesinde İzmir 4. İdare Mahkemesi planları iptal edilirken Bakanlık, “bölgenin plansız kaldığı” gerekçesiyle yeni planı doğrudan kendisi yaptı. Önceki planda “kentsel yerleşik alan” kategorisinde kalan arazide yeni planlama kararına göre, 127 dönüm alanı kapsayan arazilerin yarısı ticaret-turizm ve konuta ayrıldı. Geriye kalan alan ise kamu, yeşil alan ve eğitim alanı olarak belirlendi. Planlama ile alanda AVM, rezidans, otel, konaklama tesisleri, konut alanı vb. yapılmasının önü açılmış oldu.

İL MÜFTÜLÜĞÜ "UYGUNDUR" DEDİ, BELEDİYELER ŞERH KOYDU

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan son yeni plana İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İzmir İl Müftülüğü, Milli Eğitim İl Müdürlüğü, Sağlık İl Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü “uygundur” görüşü verirken Konak Belediyesi ile İzmir Büyükşehir Belediyesi çeşitli nedenlerle plana şerh koymuştu.

JET HIZIYLA İHALE

Emlak GYO’nun satış planına aldığı liman arkasındaki bu arazilerin değer tespitlerinin yapmasının ardından ihale için harekete geçildi ve alanın 127 dönümlük bölümünde iki etap halinde satış yapılmasına karar verildi.

TARİHLER BELLİ OLDU

1. etap ihale için 47 bin metrekarelik alan belirlendi. Planlamada 32 bin metrekarelik bölümde yapı inşa edilecekken 14 bin metrekarelik alan, cami ve park alanı olarak belirlendi. Alanın yüzde 5’inde kültürel işlevli alan yapılması kararlaştırılırken alanın yüzde 40’na kadar konut yapılabilecek.

Arazide yapılması düşünülen büro tipi yerler için ise en az 100, en çok 5000 metrekarelik yapılabilecek.

12 Haziran’da yapılacak olan 1. etap ihalesinde iki ayrı oturum yapılacak. İlk oturumu “açık ihale usulü” ile “kapalı zarf teklif alma” usulü ile gerçekleştirilecek. İkinci oturumda ise açık arttırma yapılacak.

2. etap ihalesi için 78 bin 558 metrekarelik alan belirlenirken 43 bin metrekaresinde yapı inşa edilecek iken, 11 bin metrekarelik alan iki ayrı eğitim tesis alanı ve geri kalan 24 bin metrekarelik alanın park alanı olarak düzenlenmesi kararlaştırıldı. 14 Haziran’da yapılacak satış için 1. etap için yapılacak olan satış yönteminin aynısı izlenecek.

PATRONLAR ARAZİLERİ KAPATMAK İÇİN İŞTHALI!

Uluslararası statüde olmayan firmaların giremeyeceği ihale için dev firmaların şimdiden sıraya girdiği öğrenilirken İzmir’den üç firmanın ihale için adı geçmeye başladığı öğrenildi. Folkart A.Ş.’nin uzun süredir gündeminde olduğu bilinen arazi için Basmane Çukuru’nda olduğu gibi yeni bir konsensüsün oluşup oluşmayacağı merak konusu.

İzmir’den Selim Gökdemir’e ait Megapol A.Ş.’nin adı ihale için geçerken, kentte son dönemde önemli ihaleleri alan Sabri-Niyazi Memur kardeşlerin Mapeks ile Malatya merkezli Nimeks şirketiyle kurulan konsensüsün ihale için şimdiden görüşmelere başladığı öğrenildi. Mapeks-Nimeks ortaklığı geçtiğimiz günlerde TRT Blokları için yapılan ihaleye en yüksek teklifi vermiş ve ihaleyi kazanmıştı.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS