Binasını yenileyene faizsiz kredi verilecek

27.08.2017 17:51:20 tarihinde eklendi, 472 kez okundu
Hükümet, kentsel dönüşüm konusundaki çalışmalarını hızlandırdı. Depreme yönelik tedbirler kapsamında yeni kentsel dönüşüm yasası çıkaracak.

Binasını kendi yenilemek isteyen vatandaşa sıfır faizle kredi verilecek ve vergiden muaf olacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İller Bankası’nın da ‘kentsel dönüşüm bankası’ haline getirileceğini söyledi.

HER YIL 500 BİN BİNA 
Bakanlık bünyesindeki 21 tesisin satacağını belirten Mehmet Özhaseki, elde edilecek yaklaşık 2 milyar TL gelirin kentsel dönüşüme aktarılacağını kaydetti. Her yü 200 bini İstanbul’da olmak üzere toplam 500 bin yapının değiştirilmesini planladıklarını söyleyen Özhaseki, 1999’da olan Marmara Depremi’nden sonra yapılan yapıları sağlam kabul ettiklerini dile getirdi.

‘2030 ÖNCESİ DEPREM VAR’ 
Kentsel dönüşüme girmesi gereken 7.5 milyon binanın bulunduğunu söyleyen Mehmet Özhaseki, “En geç 2030 öncesinde bir deprem var gibi.
O zamana kadar bir an önce elimizdeki depreme dayanıksız konutları, işyerlerini değiştirmemiz gerekiyor. Belediye başkanları, sağlıksız olan yapılarını tespit etsinler. Onun dönüşümü için bakanlıkla temasa geçsinler” diye konuştu.

İSTANBUL İÇİN AYRI BİR BİRİM 
İstanbul’da hastane, okul ve yurt gibi kamu kuruluşlarını depreme hazır hale getirmek için çalışan İstanbul Proje Koordinasyon (İSMEP) adlı bir kuruluş var. Bu kuruluşu artık özel sektöre yönelik de (konut ve işyerileri için) çalışır hale getireceklerini belirten Mehmet Özhaseki, “Yani İstanbul için ayrı bir birim kuruyoruz. Anadolu için de farklı bir yerde bir birim kuracağız” dedi.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS