Efes Antik Kenti Kanal Projesi ihalesi başladı

19.10.2017 17:18:52 tarihinde eklendi, 418 kez okundu
Efes Antik Kenti’ni denizle buluşturacak antik kanal projesi için Devlet Su İşleri (DSİ) 2.Bölge Müdürlüğünde 53 firmanın teklifiyle ihale başladı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nün, Efes Antik Kentini denizle buluşturmak için hazırladığı projenin ilk etabı için ihaleye çıkıldı. Efes’e yatla gitme olanağı sağlayacak proje için 53 firma teklif verdi. Devlet Su İşleri (DSİ) 2. Bölge Müdürlüğünde gerçekleştirilen ihale, kapalı zarf usulü yapılıyor. İki aşamalı olarak gerçekleştirilen ihalede, kazananın ise Kamu İhale Kurumu’nun değerlendirmesi sonucu açıklanacağı belirtildi.

İlk etabı bir yıl içinde bitecek

Bir yılda tamamlanması planlanan proje sayesinde UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan ve her yıl 1 milyonu aşkın turistin ziyaret ettiği Efes Antik Kenti’ni denize bağlayan antik liman, 2 bin 500 yıl sonra yeniden hayat bulacak. 6.1 kilometre uzunluğundaki kanal projesinin ilk etabında 600 metrelik kanal girişi ve yat limanı yer alıyor. İlk etabın bir yıl içinde bitirilmesi hedeflenirken, çalışma ile kanal, 30 metre genişliğinde 600 metre açılacak ve her iki tarafına fore kazıklar çakılacak. Yaklaşık 150 metre sonra da 250 metrelik bir bölümde 100 metre genişliğinde yer yapılacak ve tekneler kısa dönem burada barınabilecek. Kazık temellerin üzerine beton bir duvar yapılırken, duvarın üzerine yöresel taşlardan kaplamalar döşenecek. Kanal -4 kotuna kadar da temizlenecek ve teknelerin içeriye daha rahat girip çıkmasını sağlanacak.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS