3S Kale’den Divriği’ye Cumhuriyet Meydanı

07.11.2017 15:08:13 tarihinde eklendi, 422 kez okundu
Gayrimenkul geliştirme, yapı ve enerji sektörlerinde yatırımlar yapan 
3S Kale Holding’in, 5 milyon TL yatırımla hayata geçirdiği Divriği Cumhuriyet Meydanı’nın açılışı gerçekleştirildi.

3S Kale Holding'in destekleriyle hayata geçirilen Divriği Cumhuriyet Meydanı'nın açılışı, Sivas Valisi Davut Gül, CHP Milletvekili Ali Akyıldız, Divriği Kaymakamı Tolga Özdemir, Divriği Belediye Başkanı Hakan Gök ve 3S Kale Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sema Gürün tarafından yapıldı.

3S Kale Holding üst yönetimi ve Divriği halkının katıldığı açılış töreninde, kurdeleyi, Sivas Valisi Davut Gül, CHP Milletvekili Ali Akyıldız, Divriği Belediye Başkanı Hakan Gök, Divriği Kaymakamı Tolga Özdemir, 3S Kale Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sema Gürün, 3S Kale Holding Yönetim Kurulu Üyeleri Sefa Çizer ve Sedakat Özgür, 3S Kale Holding Genel Müdürü Alp Gürün birlikte kesti. Açılış sonrası, Divriği halkı, Şevval Sam konseriyle keyifli anlar yaşadı. Sanatçı, türkülerden alaturka eserlere uzanan zengin repertuarıyla beğeni toplandı.

Sivas Valisi Davut Gül açılış konuşmasında, “Hayırsever iş adamı Sayın Sadık Özgür’ün kızlarının sahibi olduğu 3S Kale Holding A.Ş. tarafından hayata geçmiş olan Divriği Cumhuriyet Meydanı, şehrin kültürel mimarisini, tarihi dokusunu yansıtan ve adına yakışır bir şekilde tamamlandı. Meydan projesinin hayata geçmesinden dolayı 3S Kale Holding yönetimine, Divriği halkı adına teşekkür ederim” diye konuştu.

“Babamızdan aldığımız feyzle sosyal yatırımlar yapıyoruz”
3S Kale Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sema Gürün de “3S Kale Holding olarak gayrimenkul geliştirme, yapı ve enerji alanlarında yatırımlar gerçekleştiriyoruz. Ancak ekonomik yatırımlar yapmak bize kâfi gelmiyor; tıpkı Onursal Başkanımız, babamız, hayırsever iş adamı Sadık Özgür'ün yaptığı gibi biz de insanlarımızın ve sosyal hayatın gelişimine katkı sağlamak istiyoruz” dedi.

Babası Sadık Özgür'ün toprağına ve köylüsüne büyük minnet duyan bir iş adamı olduğunu, yıllar içinde ilköğretim okulları, yüksek meslek lisesi, öğrenci yurdu ve 96 yataklı bir hastane kompleksini ilçeye kazandırdığını vurgulayan Sema Gürün sözlerine şöyle devam etti: “Belediye başkanımızla yaptığımız görüşmeler sırasında; Divriği'mizin gurur duyacağı, resmi törenlerin gerçekleştirileceği, hemşerilerimizin milli bayramlarda bir araya gelerek şenliğini yapacağı, günlük yaşamda da sosyalleşmelerini sağlayacak bir kent meydanının eksikliği konusu gündeme geldi. Biz de hem kültür mirasımıza sahip çıkmak; hem şehrimizin turizmine katkıda bulunmak; hem de hemşerilerimize böyle bir meydanı kazandırmak hususunu kendimize görev bildik. İlçemizin kültürel mimarisini ve tarihi dokusunu yansıtacak bir şekilde hazırlanmış olan bu projenin, 5 milyon TL'ye yakın bir yatırımla gerçekleşmesini sağlayarak, bu alanı ilçemize ve hemşerilerimize kazandırdık.”

3 kız kardeş olarak, kadınların ekonomik yaşama aktif olarak katılması, aile içinde ve toplumda güçlü olması, ayaklarını yere sağlam basması gerektiğine inandıklarını söyleyen Sema Gürün, “Bu nedenle de Cumhuriyet Meydanı'nın bir bölümü kadınlarımıza ayrılacak, yöre kadınlarımız bu alanda ürettikleri el emeği göz nuru ürün ve eserleri satışa sunacaklar. Böylece kadın gücüyle hem aile hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacaklar” dedi.

Yenilenen Cumhuriyet Meydanı, Divriği'nin kalbi olacak
Y. Mimar Hasan Basri Hamulu ve ekibi tarafından, 2.500 metrekaresi yeşil alan olmak üzere 7.000 metrekare arazi üzerinde uzun çalışmalar sonucunda projelendirilen ve finansman desteği bekleyen Divriği Cumhuriyet Meydanı Projesi ile geçmiş asırlarda Çarşıbaşı, Tahıl Pazarı ve Belediye Meydanı olarak anılan, kent belleğinde kamusal bir mekan olarak yer etmiş fakat son yıllarda bu özelliklerini yitirmiş ve araç parkına dönüşmüş olan bu alanın, kentin tarihi değerleri ile bir bütün olacak şekilde yenilenmesi amaçlandı.
3S Kale Holding, Cumhuriyet Meydanı'nın yenilenmesini sağlayarak; kent belleğini korumayı, bu alana kent meydanı işlevini yeniden kazandırmayı ve geçmişten bu yana var olan meydan-arasta ilişkisine dayanarak tarihi arasta bölgesinin de korunması, canlanması ve yaşatılmasına katkıda bulunmayı hedefledi.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS