İBB MÜLKİYET KONUSUNDA TOPU YİNE TACA ATTI

13.11.2017 15:43:57 tarihinde eklendi, 450 kez okundu
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, imar sorununun çözümüyle alakalı alınan yürütmeyi durdurma kararını bir üst mahkemeye taşıyarak bozdurdu. Karara göre Sarıyer Belediyesi’nin açtığı dava sonucu İBB Meclisi’nde görüşülecek planların meclis yolu tekrar kapanmış oldu.

Sarıyer Belediyesi, yaklaşık 250 bin kişinin etkilendiği tapu sorununun çözümü için 2981 sayılı yasa çerçevesinde gecekondu mahallelerinin imar ıslah planlarını hazırlayarak. Sarıyer Belediye Meclisi’nden geçirmiş ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne iletmişti. Planların meclis gündemine alınması beklenirken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Planlama Dairesi, meclis kanununun 14. maddesini gerekçe göstererek tüm imar ıslah planlarını Büyükşehir Meclisi’ne göndermeden Sarıyer Belediyesi’ne iade etti. Karara tepki gösteren Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, 25 Nisan 2017 tarihinde gerçekleşen bilgilendirme toplantısında “Mülkiyet sorunu boynumun borcudur. Dava açacağız” diyerek konuyu yargıya taşıyacaklarını açıklamıştı.

Başkan Genç’in konuşmasının ardından Sarıyer Belediyesi konuyu İdare Mahkemesi’ne taşıyarak vatandaşların tapularını alması için mücadelesini sürdürdü. Görülen davaların çoğunluğu Sarıyer Belediyesi lehine sonuçlanınca mahkeme İBB’nin imar ıslah planlarını geri göndermesine karşı yürütmeyi durdurma kararı verdi. Böylece, Sarıyer Belediye Meclisi’nden geçen imar planlarının İBB Meclisi’ne gidebilmesinin yolu açılmış oldu. Bu durum karşısında İBB konuyu Bölge İdare Mahkemesi’ne taşıyarak verilen yürütmeyi durdurma kararını bozdurdu.

MAHALELLER BİRLİĞİ TAPULARDA KARARLI

Alınan karar üzerine tapularına kavuşmak isteyen Sarıyerli vatandaşların kurduğu Mahalleler Birliği bildiri yayınladı. Davaya müdahil olmak için girişimlere başladıklarını belirten mahalleliler, bu dava yıllardır yerleşim yerlerinin hukuki güvenceye kavuşmasını bekleyen vatandaşların davasıdır diyerek, “Emeklerimize, haklarımıza, hayatımıza, yerleşimlerimize sahip çıkmak için davaya müdahil olacağız” dedi. Mahalleliler müdahil olmak için 22 Kasım’da mahkeme heyetine dilekçelerini verecek.

GÜLÜZAR RESULOĞLU
POZİTİF ENGELLİLER


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS