Trabzon´daki tünel akvaryum projesi için ihale yapılacak

30.11.2017 17:33:40 tarihinde eklendi, 624 kez okundu
Ortahisar Belediyesince yapılacak 196 metrelik "tünel akvaryum" için ihale sürecinin aralık ayında başlayacağı bildirildi.

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, dünyanın ilk tünel içerisinde akvaryumu olma özelliği taşıyacak olan "tünel akvaryum" projesi için ihale sürecinin aralık ayında başlayacağını bildirdi.
Genç, yaptığı yazılı açıklamada, tarihi Zağnos ve Tabakhane vadileri arasında yapılacak proje için çalışmaların devam ettiğini belirterek tesisin dünyanın ilk tünel içerisindeki akvaryumu olacağını ifade etti.
Tünel açılmasıyla ilgili birinci etap güzergahının, Trabzon Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulunca onaylandığına işaret eden Genç, "Zeminle ilgili analizler yapıldı. Yapılan son analizlere göre yeni bir çalışma önerisi bulunulmaması halinde ihale süreci önümüzdeki aralık ayında başlayacak." dedi.

Projenin 196 metre uzunluğunda olacağına dikkati çeken Genç, şunları söyledi:
"Proje, Ortahisar Belediyesi tarafından hazırlanan Ayasofya-Ganita arası kültür aksı güzergahı içerisinde kalıyor. Projenin bitmesiyle birlikte yerli ve yabancı turistlerin konaklama gerekçelerini çeşitlendirmek ve bunun sonucunda da kentin ekonomisine katkı sağlamayı öncelikli hedef olarak belirledik. Akvaryum toplamda 3 bin 765 metrekare yapı alanına sahip olacak. Ayrıca ziyaretçi yürüyüş mesafesi ise yaklaşık 240 metre olacak."
Akvaryumda amazon nehri konseptinin uygulanacağını vurgulayan Genç, şunları kaydetti:
"Yağmur ormanlarını temsil eden tatlı su akvaryumu, Trabzon'u simgeleyen objelerden oluşturacağımız reklam ve fotoğraf çekim alanları, teraryum bölümünde ise tropik kuşlar, akrep ve örümceklerin sergilendiği adrenalin alanları olacak. En çok turist çeken Karadeniz illerinden biri olan Trabzon'a böyle bir eseri yapıyor olmak çok önemli diye düşünüyorum. Ticari, sosyal ve kültürel bir merkez olan Trabzon, tünel akvaryum ile bölge halkının ve turistlerin ilgi odağı olacaktır."
Genç, projedeki katkılarından dolayı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile TOKİ Başkanı Ergün Turan'a da teşekkürlerini iletti.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS