Demonte edilip başka yere kurulabilen stadyum projesi

05.12.2017 19:51:35 tarihinde eklendi, 638 kez okundu
Hiç inşa edildikten sonra, işi bitince sökülüp başka yere kurulan stadyum duydunuz mu?

Günümüzde yük konteynerleri çok orijinal şekillerde kullanılabiliyor. Modern mimarinin en yeni malzemesi kabul edilen konteynerlerden havuzlar, evler, hatta oteller inşa edilebiliyor. Ama bir stadyum tasarımı şimdiye kadar kimsenin aklına gelmemişti. Buna ilk örnek ise Katar'da düzenlenecek 2022 FIFA Dünya Kupası için planlanan ‘Ras Abu Abut Stadyumu' olacak gibi görünüyor.

Madrid kökenli Fenwick Iribarren Studio'nun tasarladığı stadyum modüler ve takılır-sökülür bir mantıkta inşa edilecek. Stüdyo stadyumlar konusunda acemi değil ama daha önce konteynerler ile çalışmamış. Stadyumun özellikle sökülüp başka bir yere kurulabilir olması talep edilmiş durumda, bu yüzden de konteynerler ideal bir yapı malzemesi haline geliyor. Bunun sebebi de bu stadyumun sadece 2022 FIFA Dünya Kupası etkinlikleri için kullanılacağı gerçeği. Yani aslında Katar'ın normalde bu stadyuma ihtiyacı yok. Çünkü şehirde zaten daha yüksek kapasiteli başka stadyumlar bulunuyor.

40 bin kişi kapasiteli Ras Abu Abut Stadyumu kupadan sonra, başka şehirlerde spor etkinliklerine evsahipliği yapabilmesi için demonte edilip götürülecek. İskelet yapısı bile modüler olan stadyumun konteynerlerden oluşması, söküldükten sonra kara yolu ile kolayca taşınabilmesini de sağlayacak. Ayrıca normal stadyum tasarımlarına göre daha az parça ve daha az işçilik gerektireceği için, maliyetinin de daha düşük olması hedeflenmiş.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS