50 Bin Konutluk "Kuzey Şehir" Yükseliyor

11.12.2017 15:19:17 tarihinde eklendi, 694 kez okundu
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı iş birliğinde hayata geçirilen "Kuzey Şehir" projesinin ilk etabını oluşturan 3 bin 500 konutun inşaatı büyük oranda tamamlandı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı iş birliğinde hayata geçirilen "Kuzey Şehir" projesinin ilk etabını oluşturan 3 bin 500 konutun inşaatı büyük oranda tamamlandı.

Şehitkamil ilçesinde 8,5 milyon metrekare alan üzerinde kurulacak, yaklaşık 250 bin kişinin yaşayacağı Kuzey Şehir, Türkiye'nin en büyük toplu konut alanlarından olacak.

Kuzey Şehir'de yaşayacak vatandaşlar, eğitimden sağlığa, sosyal yaşamdan ulaşıma, tüm fiziki ve sosyal ihtiyaçlarını kent merkezine gitmeye gerek duymadan karşılayabilecek.

Mahallenin yeşil alanla çevrelenmesi, farklı ölçeklerde meydanların oluşturulması, araç yollarının sınırlandırılması, engellilerin kullanımını da içeren otoparklarla, ulaşım ağının ağırlıklı olarak yaya öncelikli ele alınması, projenin temel tasarım ilkelerini oluşturuyor.

Projede cami, mahallenin merkezinde ticari ve diğer fonksiyonlarla ilişki içinde kurgulanırken, zemin katlarda manav, kasap, bakkal gibi esnafın hizmet vereceği geleneksel sokak yaşamından esinlenilen alışveriş alanları yer alıyor.

- "Burada herkes kazanacak"

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 8,5 milyon metrekare alanda yaklaşık 250 bin nüfuslu bir yerleşim alanı olması planlanan "Kuzey Şehir" projesinin Türkiye'nin en büyük toplu konut projelerinden biri olduğunu söyledi.

Projenin ilk etabını oluşturan 3 bin 500 konutun inşaatının tamamlanmak üzere olduğunu bildiren Şahin, 3,5 yıl önce yola çıkarken "Gaziantep'te çok büyük bir konut açığı olduğunu ve geçmişle geleceği birleştiren bir şehir kurulması gerektiğini" söylediğini anımsattı.

Öncelikle nasıl bir şehir kurulması gerektiğiyle ilgili planlamaların yapıldığını anlatan Şahin, şöyle devam etti:

"Burada 5 katlı, 2+1, 3+1 ve 4+1 evleri içeren güzel bir tasarım yapıldı. Bu tasarımdan sonra Büyükşehir Belediyesi olarak biz yol, altyapı hizmetlerine başladık. TOKİ ilk ihalesini yaptı, çalışmalar başladı ve şu anda 3 bin 500 konut büyük oranda tamamlandı. Başkanımızla konuştuğumuzda 2019'un sonunda 10 bin konut yapılacak şekilde projenin hızlandırılacağını söyledi. Çünkü bizden hızlı bir şekilde yolu açmamızı talep ettiler. Bu da ciddi bir yatırım. Biz 30 milyon liralık viyadükleriyle 17 kilometrelik yeni bir yol açıyoruz. Bir taraftan 5. Organize Sanayi Bölgesinden (OSB) diğer taraftan da Araban-Yavuzeli hattını Kuzey Antep'e, Kuzey Antep'i Aktoprak'a bağlıyoruz."

Şahin, OSB'de çalışan 150 bin kişinin evleriyle iş yerleri arasında her gün 2'şer saat yol kat etmek zorunda kaldığını belirterek, bunun hem yakıt hem zaman kaybı hem de hava kirliliğine neden olduğuna dikkati çekti. Şahin, "Hem konut ihtiyacını gidereceğiz hem de OSB'de çalışan 150 bin kişiyi her gün sabah akşam 2'şer saat taşınmaktan kurtulacağız. Şu anda mevcut durumun kazananı yok. O nedenle bu model, hem organizenin çalışma hayatının verimliliği açısından, ulaşım açısından hem de kentin sağlıklı büyümesi açısından çok doğru bir şehircilik modeli oldu." diye konuştu.

Kuzey Şehir projesi tamamlandığında 50 bin konutta yaklaşık 250 bin kişinin yaşayacağını dile getiren Şahin, "Yeni bir şehir kuruyoruz. Evler hızla ilerliyor. İnşallah altyapı çalışmaları 6 ay içinde bitince, bu güzelliği bütün halkımızın görmesi sağlanacak. Önümüzdeki ay TOKİ gelip burada ödeme planını ve şartlarını açıklayacak, talep toplayacak. Çok yüksek bir talep bekliyoruz. Burada herkes kazanacak. Biz de trafik sorununu kendi alanında çözüme kavuşturmuş olacağız." dedi.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS